Andriana Janković | 30. 07. 2016
Sinovi predsednika Srbije Tomislava Nikolića, ali i drugi koji imaju nelegalne kuće na Savskom nasipu, ne moraju da brinu o njihovom rušenju.
Pošto se procenjuje da u Beogradu ima oko 250.000 objekata koji nisu legalizovani, a nadležni gradski sekretarijat sa sadašnjim resursima ne stiže da obradi više od 7-8.000 godišnje, teoretski bi vikendice sa Savskog nasipa mogle da dođu na red negde 2046. godine?! Pod uslovom da neka druga vlast ne krene vanredno da ih “češlja”.
– Prosto je neverovatno koliko smo zatrpani sa predmetima. Decenijama se ništa nije rešavalo i sada je potrebno vreme. Eto, nedavno smo okončali slučaj i zahtev iz 1995. godine – obelodanio je pre par dana za “Blic”, gradski sekretar za legalizaciju Nemanja Stajić.
S obzirom da se u Beogradu sve više i više gradi, olakšanje neće predstavljati ni činjenica da su za legalizaciju objekata manjih od 800 kvadrata, u sedam prigradskih opština (procenjuje se da Kaluđerica ima oko 12.000 zahteva za rešavanje), nadležne lokalne vlasti.
Borba protiv nelegalne gradnje je u punom jeku, nadležni najavljuju rušenja i krivične prijave, a Savski nasip je zbog imena onih koji ovde imaju svoje vikendice, uvek u centru pažnje. Pored sinova predsednika Srbije Tomislava Nikolića, tu su se skućili i pojedini tajkuni, ali i običan narod. Na prostoru gde se svi slažu, nije dozvoljena gradnja, nikle su kuće, vikendice, sojenice, sopstveni prilazi…
Za sada, međutim, nadležne opštinske inspekcije mogu jedino da ruše divlje napravljene puteve i stazice. Da bi se privatile pravog posla neophodno je da zahteve za ozakonjenje zvanično odbije Gradski sekretarijat za legalizaciju. A kako smo zaključili na početku priče, to bi bez problema moglo da bude za nekih 20-30 godina.
NEKAD SOJENICE, DANAS DVORCI
Većina objekata na Savskom nasipu, skoro po pravilu sojenica, izgrađena je pre više od deset godina. U poslednjoj deceniji, međutim, započela je ekspanzija nelegalne gradnje od luksuznih vikendica do pravih dvoraca.
UGROŽENI I RENI BUNARI
Sanitarni inspektori su sa predstavnicima “Beogradskog vodovoda”, a po prijavi Gradske uprave, izašli na teren zbog “ugrožene zone sanitarne zaštite na levoj obali Save”, U službenoj belešci konstatuje se “da se na navedenoj lokaciji nalazi 16 reni bunara, a da su u njihovoj neposrednoj blizini izgrađeni objekti koji otežavaju prilaz i intervencije na njima, te da su pojedina lica izvršila nasipanje terena i da su zatrpani zatvarači i ispusti na pojedinim bunarima”.
– Ukoliko se ne spreče ovakve aktivnosti, neće biti ugroženi samo vodozahvati, već će biti dovedena u pitanje i zaštita od poplava – zaključili su inspektori.