Širi ovaj prilog jer slobodne medije nemamo

Afera kancerogenog J&J (Džonson i Džonson) bejbi pudera potresa Ameriku. Pitanje je da li će ovaj farmaceutski gigant preživeti ovu aferu. Ključni snabdevač talka za J&J bejbi puder je bila kompanija Rio Tinto. Da li je i kod nas povučen sa tržišta ovaj kancerogeni puder, koji je u Americi povučen u maju 2020? Zašto vlada pušta ozloglašeni Rio Tinto da vršlja po Srbiji?

J&J kancerogeni bejbi puder zasnovan na talku

Upravo u ovom trenutku, u SAD oko 39000 korisnika bejbi pudera  kompanije J&J, tuži kompaniju zbog ugrožavanja njihovog zdravlja [1], [2]. Naime, postoji osnovana sumnja da je ovaj bejbi puder na bazi talka imao u sebi azbest koji je izazvao rak jajnika i rak meziotelom kod ljudi koji su ga koristili. Kompanija J&J i Rio Tinto Minerals, njen snabdevač opasnog po zdravlje talka,  su pokušali ovu činjenicu da sakriju.

Rio Tinto Minerals je snabdevao J&J kancerogenim supstancama

Dvadeset žena, koje su tužile J&J zbog izazivanja bolesti raka jajnika,  su ove godine dobile od kompanije ukupno 2.5 milijardi dolara kao obeštećenje [3], [4]. Na suđenjima koja su u toku otkriveni su mejlovi između kompanija J&Ј i Ria Tinta u kojima se dogovaraju kako da spreče da informacija o kancerogenosti pudera stigne do kupaca.

Još davne 1983. godine, borci za javno zdravlje su primorali američki FDA (Food and Drug Agency) da učini obaveznim upozorenja da su proizvodi zasnovani na talku kancerogeni. Profesor Samuel Epstein sa Univerziteta Ilinoi i predsednik Koalicije za prevenciju raka je podneo FDA zahteve da se naloži J&J i drugim kompanijama da na talk proizvodima naglase da njihova česta upotreba može izazvati rak. Profesor Epstein je podneo prvi zahtev 1994. godine, a drugi 2008.

Upravo je na suđenju jedne mušterije protiv J&Ј otkriveni su mejlovi menadžera Rio Tinto za regulativu u kojim se dogovarao sa J&Ј da se plati dvojici naučnika koji će potvrditi da talk nije kancerogen suma od 50 hiljada dolara [1], [2]. Naučnike je po ovom dogovoru platila lobistička firma PCPC tako da se ne vidi da su zapravo plaćeni od strane kompanija. Pri tome su kompanije i menjale sadržaj njihovog izveštaja. Zvuči poznato? Na osnovu ovog izveštaja FDA je odbio zahtev profesora Epsteina da se na proizvodima napiše informacija o mogućim komplikacijama pri upotrebi. Kompanijama Rio Tinto i J&J najvažnije je bilo da sumnja o proizvodima ne stigne do kupaca, istina im izgleda nije bila važna.

Eva Echevarria koja je tužila J&J jer je dobila rak jajnika a redovno je koristila J&J talk puder

Međutim, Rio Tinto je po svoj prilici bio svestan da njegovi proizvodi nisu u redu, pa je, vrlo brzo, 2011. godine, iskusno prodao svoju filijalu Rio Tinto Minerals kompaniji Imerys Talc America [5]. Na taj način su brojne tužbe oštećenih kasnije prebačene na ovu kompaniju. J&J je u maju 2020. godine prestao da prodaje bejbi puder u Americi i Kanadi.

Interni dokumenti J&Ј su pokazali da su oni jako dugo znali za probleme sa sastojcima bejbi pudera koji su proizvodili [6]. S obzirom da je J&J morao da obešteti 20 žena sa 2.5 milijarde dolara, a čekaju ga tužbe još 39 hiljada kupaca, opstanak ovog farmaceutskog giganta je doveden u pitanje.  J&J je upravo osnovao novu kompaniju na koju namerava da prebaci tužbe i koja se sprema za bankrotstvo, koristeći  tako rupu u zakonu države Teksas na osnovu koje se odštete neće moći naplatiti [7]. Da li će u tome uspeti još uvek nije jasno [8].

Rio Tinto se volšebno izvukao pravnim manevrom iako su oni snabdevali J&J kancerogenim supstancama.  Šta bi bilo da nas Rio Tinto potruje? Prodao bi Rio Sava nekoj ofšor firmi koja bi brzo bankrotirala, pa neka ih tužimo?

Podsetimo da je u Srbiji vodosnabdevanje stanovništva ozbiljno ugroženo štetnim projektima vlasti, i odbijanjem nadležnih organa da sprovode zakone. Nadležni već godinama ne uklanjaju vikendice koje su nelegalno izgrađene u sanitarnim zonama zaštite vodoizvorišta na savskom nasipu u Beogradu, na Gružanskom akumulaconom jezeru iz kojeg se vodom snabdevaju Kragujevac i Kraljevo, Bovanskom akumulacionom jezeru odakle se snabdeva Aleksinac … Vlast planira metro i naselje na Makiškom polju gde je drugi deo beogradskog vodoizvorišta podzemnih voda, čime se ugrožava preostalo vodosnabdevanje Beograda iz čistih podzemnih voda. Povrh svega, vlast planira rudnik litijuma u dolini Jadra gde se nalazi najveći rezervoar podzemnih voda u Srbiji, a Srbija nije bogata vodama. Osim toga ovaj rudnik će zagaditi i površinske vode Jadra koji se uliva u Drinu, a ova u Savu, a Sava na kraju u Dunav. Tako se ugrožava vodosnabdevanje gusto naseljene Mačve, i velikih gradova Sremske Mitrovice, Šapca i Beograda. Dakle, i površinske vode Beograda dolaze u pitanje. Beograd voda više nema, ova vlast je ugrozila sve izvore snabdevanja Beograda.

Građani troše ogromno vreme i energiju boreći se protiv ozloglašene kompanije Rio Tinto koju vlast nameće. Kancerogeni puder je samo jedan od brojnih morbidnih skandala ove kompanije [9]. Ove godine, aktivisti za ljudska prava i zaštitu životne sredine optužili su kompaniju da zagađuje izvore vode I oko njenog rudnika na Madagaskaru. Rio Tinto je priznao zagađenje, ali je negirao da je ono povezano sa njima, najavivši sopstvenu istragu. Rio Tinto je prošle godine razneo najznačajnije arheološko nazalište u Australiji sa dokazima ljudskog prisustva u kontinuitetu od 46 hiljada godina, još od prethodnog ledenog doba. Ova pećina je istovremeno bilo sveto mesto za starosedeoce Australije. Pravni centar za ljudska prava sa sedištem u Melburnu u svom izveštaju za 2020. naveo je da je kompanija kriva za višestruka kršenja ljudskih prava u Papui Novoj Gvineji, gde je Rio Tinto prethodno upravljao rudnikom Panguna na ostrvu Bugenvil. U izveštaju se navodi da je rudnik zagadio vodu, polja i iza sebe ostavio uništenu rečnu dolinu. U 2013. godini mongolski stočari su tvrdili da je proširenje rudnika bakra i zlata Rio Tinta u pustinji Gobi vredno pet milijardi dolara ugrozilo jedinstvenu životnu sredinu njihovog područja i snabdevanje svežom vodom. Bivši direktor kancelarije Rio Tinto u Šangaju i trojica kineskih uposlenika 2010. su osuđeni za uzimanje više od 14 miliona dolara mita od kineskih čeličana tokom napetih pregovora o kopanju gvozdene rude 2009. godine. Kompanija je otpustila svu četvoricu, ističući njihovo „sramno” ponašanje, međutim, dokumenti procureli kao deo globalnog novinarskog istraživanja „Pandora papiri“, pokazuju da je Rio Tinto nastavio da posluje sa istim tim direktorom osuđenim za mito preko njegovih ofšor kompanija, godinama nakon izbijanja skandala. Norveški državni stabilizacijski fond je 2008. godine je potvrdio nepodopštine Rio Tinta prodajom svoj celokupnog udela u Rio Tintu od 850 miliona dolara, navodeći da je kompanija odgovorna za ekološku štetu u Indoneziji. Vlada se žalila da je rudnik Grasberg, koji je 40 procenata u vlasništvu Rio Tinta, ispustio „vrlo velike količine” rudarskog otpada direktno u prirodni rečni sistem. I tako dalje….

Jasno je da je Rio Tinto sa svojim bogatim iskustvom uništavanja zdravlja i života velikog broja ljudi, uspeo neometeno da se izvuče iz afere kancerogenog pudera. Ko će stati na put ovoj destruktivnoj i morbidnoj kompaniji? Hoćemo li to biti mi?

Moramo čuvati decu od morbidnih moćnika…

[1]  Inquirer: Dogovor Ria Tinta i J&Ј o obmanjivanju kupaca

[2]  Bloomberg: Veza Rio Tinta sa kancerogenim puderom

[3]  CNBC: Vrhovni sud odbija žalbu J&J i nalaže im da plate odštetu

[4]  Bloomberg: J&J je platio 2.5 milijardu dolara ženama koje su obelele od raka

[5]  Australian Mining: Tužbe Rio Tinta su prebačene na kompaniju kojoj je prodao svoju filijalu

[6]  NPR: J&J otvara novu filijalu na koju prebacuje tužbe da ne bi platio anticipiranu odštetu

[7]  Reuters: Interni dokumenti J&J su pokazali da su znali za probleme bejbi pudera jako dugo

[8]  NPR: Privremeno zaustavljanje sudskog procesa na 60 dana

[9]  BIRN: Morbidne afere Rio Tinta

+ posts

Širi ovaj prilog jer slobodne medije nemamo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *