Nijedna bušotina kroz savski nasip nije sanirana, a ima ih preko 40. Iz nekih od njih je voda kuljala jer su se creva protivzakonito provučena kroz nasip probušila.
I pošto smo poslali pismo Gradskom veću u junu i septembru 2021. godine, ne samo da prethodna krivična dela bušenja nasipa nisu rešena, već su se incidenti na nasipu nastavili. Građani su ponovo uhvatili bušenje nasipa ovog puta za projekat MUP-a. Voda je ponovo curila ispred zgrade Gradskog zelenila na dva različita mesta zbog pucanja nelegalnih vodovodnih cevi u nasipu postavljenih za vodosnabdevanje splavova. Voda je kuljala iz nasipa danima tik ispred ulaza u zgradu Gradskog zelenila, ventil nije zatvoren ni pošto su građani prijavili da voda kulja iz nasipa.
Novembar 2021 – Voda kulja iz nasipa, radnici buše nasip
Preko društvenih mreža je stigla informacija da voda kulja iz nasipa u Bloku 70 preko puta zgrade Gradskog zelenila, jer se po svoj prilici probušilo neko od vodovodnih creva koja su protivzakonito postavljena kroz nasip. Građani su snimili 21. novembra 2021 video prilog iz kog se vidi kuljanje vode iz nasipa kao i velika bara koja je tako nastala ispred Gradskog zelenila. Gradsko zelenilo nije reagovalo ni u jednom trenutku, iako je voda kuljala iz nasipa više od mesec dana na ovom mestu.
Građani su istovremeno bili otkrili ponovo prokopavanje nasipa između blokova 70 i 70A, 21.11.2021, i snimili video prilog i o tom incidentu.
Radnici su nastavili 23.11.2021 da buše nasip da bi kroz njega provukli kablove. Prisutni građani su pozvali policiju, koja je ubrzo stigla i propitala majstore. Koordinator radova je iz firme Intek koja je navodno podizvođač kompanije Roming koja pak instalira kamere za MUP u okviru Safe City projekta. Table za građevinske radove nije bilo, niti je koordinator pokazao dozvole za radove.
Građani su prijavili da voda kulja iz nasipa policiji i komunalnoj policiji koji su bili na licu mesta 23.11. zbog pomenutog bušenja nasipa, ali oni nisu imali vremena da pogledaju ovu opasnost. Građani su uputili prijavu nadležnima o ovim oštećenjima nasipa 24.11.2021.
U svom odgovoru 26. novembra Srbijavode obaveštavaju građane da je nasip zaista prekopan da bi se na nasip postavile video kamere u okviru projekta “Siguran grad” Ministarstva unutrašnjih poslova. Ne znamo koliko može biti siguran grad u kome se buši savski nasip. Oni su takođe naveli da pretpostavljaju da je proviranje vode kod Gradskog zelenila rezultat podzemnog oštećenja vodovodnih instalacija za potrebe vodosnabdevanja splavova, a za koje Srbijavode nisu dali vodne akte. Srbijavode su uputili ove informacije vodnoj inspekciji.
Inspekcija 6. decembra odgovara da je JVP Srbijavode zaista dalo odobrenje za kopanje kanala kroz nasip za postavljanje video nadzora na keju, a 14. decembra da je naloženo VPC Sava-Dunav da saniraju nasip koji je oštećen zbog vode koja je iz njega kuljala. Nije međutim objašnjeno zbog čega je voda curela, niti da li je neko sankcionisan.
Dana 14. decembra su upućeni zahtevi nadležnima za informacije koje su izostale: rešenje po kom su radnici bušili nasip za potrebe MUP-a, i o merama preduzetim protiv lica koje je bušilo nasip kod Gradskog zelenila. Inspekcija je odgovorila da građanka koja je prijavila problem nije stranka u postupku i da joj se zato ne dostavlja ova informacija.
Nadležni nisu ništa uradili povodom vode koja je curila iz nasipa, čak ni ventil nije bio zavrnut mesec dana kasnije. Građani su ponovo poslali dopis 21. decembra o tome da voda još uvek curi iz nasipa, što pokazuje snimak napravljen 19.12.2021, voda je i dalje curila 22.12.2021 što je strimovano na društvenoj mreži facebook. Što se tiče bušenja nasipa za potrebe MUP-a, kocke koje su vraćenje na mesto napravljenih rupa su ponirale 22.12.2021, a što govori o stručnosti radova.
Izbušeni nasip iz koga je voda kuljala nije bio saniran ni 02.03.2022, raskopana je ogromna rupa i nepoznato je da li je propisino utabana na kraju, što se vidi na fejsbuk strimu.
April 2022 – Voda ponovo curi iz nasipa
Dana 13.4.2022 građani ponovo otkrivaju da voda curi iz nasipa i sliva se niz nasip, ponovo u blizini zgrade Gradskog zelenila, i prijavljuju ovo novo oštećenje nasipa nadležnima 13.4.2022 i 14.4.2022: Srbijavode, vodnoj inspekciji i BVK.
Snimljen je video na kome se vidi da voda curi iz nasipa u rupu posađenog stabla na kruni nasipa.
Vodna inspekcija je izašla na teren 14.4.2022 i konstatovala da je pri sađenju stabala po kruni nasipa probušeno neko od creva za vodosnabdevanje splavova. Inspektor Dašić je obećao da će naložiti BVK da se zavrne ventil ovom splavu, a vlasniku splava da sanira nasip. Na primedbu građanke da ne može vlasnik splava da sanira nasip nije odgovorio, niti je hteo da komentariše da li će vlasnik splava biti sankcionisan zbog krivičnog dela. Isti dan Srbijavode su poslali odgovor u kome pretpostavljaju da je došlo do pucanja vodovodne cevi za vodosnabdevanje splavova, i pišu da su o incidentu obavestili inspekciju.
Epilog velike pukotine u bloku 45 – Nasip nije saniran, niko nije sankcionisan, opasnost je ostala
Na dan 19.11.2020 je otkrivena dugačka pukotina po visini savskog nasipa na šetalištu u bloku 45, preko puta splava Andrea Mia, u nivou zgrade Dr. Ivana Ribara 189. Ova pukotina je prijavljena odmah nadležnima mejlom: Srbijavode, vodnoj inspekciji grada Beograda, i BVK.
Predstavnik Srbijavode je izašao na teren, utvrdio da postoji pukotina i posumnjao da je nastala kao posledica provlačenja vodovodnih cevi do splavova, i prijavio je slučaj vodnoj inspekciji. Ovu informaciju su od Srbijavode 20.11.2020 dobili mejlom građani koji su prijavili slučaj. Od vodne inspekcije potom nismo dobili nikakav odgovor. BVK je utvrdio da postoje dva registrovana spoja sa vodomerima na ovom mestu, ali da BVK ne održavaju cevi, i o tome je izvestio mejlom 24.11.2020. BVK je utvrdio da nema izlivanja vode u nasip. Nije jasno kako BVK može da registruje vodomere koji su priključeni na cevi zbog kojih je probušen nasip, odnosno izvršeno je krivično delo 282 po Krivičnom zakoniku.
Građani su kasnije otkrili da postoji šaht na vrhu nasipa, i creva izlaze iz nasipa ka splavovima na suprotnoj strani nasipa, tako da je ova pukotina definitivno posledica bušenja nasipa da bi se sprovele creva do splavova. Na dan 29.01.2021 je stigao dopis gradske inspekcije Х-10-325.5-276/2020 da je vodni inspektor Dejan Dašić izašao na teren 27.12.2020 i naložio JVP Srbijavode da saniraju nasip u roku od 90 dana, što se nije desilo. Rupe na nasipu su samo zatrpane zemljom ali to nije saniranje ozbiljno oštećenog nasipa.
Podsećamo da su vrhunski stručnjaci u oblasti hidrotehnike i geotehnike objasnili da je bušenje nasipa izuzetno opasno i da se nasip mora hitno sanirati: „Na nasipu se mogu videti rovovi koji postaju mesta na kojima se može očekivati da će, u uslovima velike vode reke Save, nasip veoma brzo popustiti i biti probijen. Neka oštećenja su tako ozbiljna da se procenjuje da bi do rušenja nasipa moglo doći u vremenu od samo nekoliko sati. Problem oštećenja nasipa je u toj meri ozbiljan da se sanacije svih oštećenih mesta moraju uraditi bez improvizacija, po istim principima po kojima se nasip i gradi, da bi se ostvarila pouzdana monolitnost konstrukcije. Obim intervencije zavisi od dubine i širine oštećenja.“ Ovo stručno mišljenje može se naći na sajtu Akademije inženjerskih nauka Srbije na linku.