Širi ovaj prilog jer slobodne medije nemamo

Beogradski splavovi i dalje stoje usidreni. I oni koji su pre više od pola godine potonuli i oni čije je izmeštanje gradonačelnik Aleksandar Šapić obećavao.

Ovim drugim, mesecima ništa nije falilo, ni voda, ni struja. Poručuju – izborili su se za to žalbama. Ukazali su na to i službama koje su ih danas obišle sa makazama, pa su odustale od “seče”.

A na “Fristajleru” je jedna osoba izgubila život baš kada se napokon krenulo sa uklanjanjem olupine. Pod kojim okolnostima, nije jasno.

Splav „Fristajler“ potonuo je tokom novogodišnje noći, činilo se da će na mestu potonuća dočekati i narednu.

Iako je Treće osnovno javno tužilaštvo vlasniku naložilo uklanjanje objekta još sredinom januara, prošlo je od tada sedam meseci.

Tek pre nedelju i po počelo je njegovo izvlačenje iz vode, a onda se pre dva dana dogodila tragedija. Prema pisanju medija, mladić koji je čistio splav poginuo je kada se na njega obrušio frižider i prignječio ga.

Ko je mladiću naložio da uđe na potopljeni objekat, da li su poštovane bezbednosne procedure, ta pitanja čekaju odgovore, jer zvaničnih informacija o nesreći još nema.

Nekadašnji predsednik Skupštine grada Zoran Alimpić nada se da će nadležne instance ispitati stradanje radnika do kraja, a ne da kao u slučaju smtri radnika „Ziplajna“ od pre šest godina, niko ne bude kažnjen.

“Tu bi trebalo da postoji i neki elaborat zaštite na radu, dakle, mora tačno da se zna ko, kako, zašto nešto radi. Važno je da javnost o tome bude obaveštena i važno je da na kraju to dobije neki sudski epilog. Nažalost, javnost još uvek nije obaveštena ni zbog čega je tačno ovaj splav potonuo”, rekao je Alimpić.

Mila Popović iz Stranke slobode i pravde u slučaju „Fristajlera“ vidi zanemarivanje i ignorisanje problema.
“Ova gradska vlast, nadležni, ne rade svoj posao, radi se sve u nekom haosu, bez reda, ne poštuje se zakon, dakle, kao da živimo na Divljem Zapadu”, rekla je Popović.

A što se tiče splavova, čije je uklanjanje sa Save i Dunava najavio gradonačelnik Aleksandar Šapić, a Gradska uprava naložila, oni su i dalje tamo gde su i bili.

Dugo se ništa nije dešavalo, sve do danas, kada su se pojavili radnici Elektroprivrede i policija.

Nisu se dugo zadržali – kada su vlasnici stigli sa argumentom da nemaju valjane papire i nakon što su kamere stigle, povukli su se.

Pravna zastupnica vlasnika splavova skreće pažnju na to da je tender za uklanjanje plovila poništen zbog zaštite prava na konkurenciju.

“Ono što je neki normalan postupak jeste da se struja i voda isključuju, neposredno pre sklanjanja. Zna da ne može da sprovede tender gospodin Šapić, tender mu je potupno nezakonit, potpuno šupalj, potpuno haotičan. I zbog toga što ne može da mu prođe tender da skloni splavove, on sad očajnički pokušava da im napakosti, da im se sveti”, rekla je Vesna Josić, pravna zastupnica vlasnika splavova.

Stihijski – tako gradska opozicija opisuje odnos trenutne vlasti prema splavovima. Važno je, konstatuju, da se zavrti prva vest, da se nešto preduzima, a šta će biti posle – nije bitno.

“Tu nema niti plana, niti zapravo želje da se taj problem reši, zato što je to siva zona i polje različitih interesa kombinacija i ko zna kakvih poslova”, naglašava Dobrica Veselinović iz Ne davimo Beograd.

“Ono, puno galame i populističkih nekih mera i obećanja, a od dela ništa”, kaže Mila Popović.

Elektroprivreda se sa nasipa povukla, ali nezvanično – vratiće se. Savski front za splavove se, po svemu sudeći, ponovo otvorio ovog leta. Pa ko bude jači.

Izvor: N1


Širi ovaj prilog jer slobodne medije nemamo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *